موفقیت ایران کرمان جوانان مسابقه

موفقیت: ایران کرمان جوانان مسابقه محمدرضا نوجوانان فارس فاتح کاتا نوجوانان نوجوانان و جوانان کشور

گت بلاگز اخبار اجتماعی تاثیر پارازیت بر بارندگی

«امواج پارازیت ماهواره باعث تخلیه الکتریکی ذرات مه در ابرها می شود و از تشکیل ابر فوق اشباع مناسب بارندگی جلوگیری می کند.» همین ادعا در اینترنت کافی بود که طی

تاثیر پارازیت بر بارندگی

تاثیر پارازیت بر بارندگی

عبارات مهم : خشکسالی

«امواج پارازیت ماهواره باعث تخلیه الکتریکی ذرات مه در ابرها می شود و از تشکیل ابر فوق اشباع مناسب بارندگی جلوگیری می کند.» همین ادعا در اینترنت کافی بود که طی مدت اخیر دوباره نگرانی های خفته افکار عمومی نسبت به تبعات پارازیت ها بیدار شود. نگرانی هایی که طی سالیان اخیر به طرق متفاوت تنها در این فضا دست به دست شده است و تاکنون جواب قاطعانه ای نسبت به آن بازتاب داده نشده هست. گرچه بعضی از مسئولان آثار زیست محیطی امواج را نفی کرده اند، ولی مبحث پارازیت ها و امواج به گونه ای است که انتشار اظهار نظرات ضد و نقیض تا حدودی به اعتماد مردم لطمه وارد کرده هست، آن چنان که هنوز هم بعضی ها بر این باورند که پارازیت ها موجب عقیم شدن ابرها و استمرار خشکسالی در کشور عزیزمان ایران می شوند.

تاثیر پارازیت بر بارندگی

تا اسمی از پارازیت ها به میان می آید، هاله ای از ابهام گرد آن می نشیند. موضوعی که هر گاه از مسئولان پرسیده شده است به هر نحوی از پاسخ براق در این زمینه طفره رفته اند. عده ای آن را مضر می دانند و عده ای دیگر از بی اثر بودن آن حرف می زنند و بعضی نیز سکوت می کنند. همین بلاتکلیفی ها موجی از نگرانی را در میان مردم به راه انداخته هست. بنابراین باید گفت که از خواست مردم تا عدم پیگیری و جواب قاطع از جانب مسئولان مدت هاست که فضا را در مورد پارازیت ها متشنج کرده است.

دی سال گذشته بود که تعدادی از مردم شیراز در اعتراض به انتشار پارازیت ها در شهرشان برابر استانداری فارس تجمع کردند و در نهایت پاسخ استانداری فارس به معترضان این بود که «کارگروهی را جهت پیگیری مامور کرده ایم.» تاکنون پاسخ های این چنینی را زیاد شنیدیم. هر لحظه اعلام نتیجه در مورد تبعات پارازیت ها به آینده سپرده شده است هست. آینده ای دست نیافتنی که زیاد حکم رویا را دارد. انگار قرار است که قفل مبحث پارازیت ها هیچ گاه باز نشود و همچنان مردم در پیله ای از ناآگاهی با نگرانی های خود دست و پنجه نرم کنند.

«امواج پارازیت ماهواره باعث تخلیه الکتریکی ذرات مه در ابرها می شود و از تشکیل ابر فوق اشباع مناسب بارندگی جلوگیری می کند.» همین ادعا در اینترنت کافی بود که طی

خرداد دو سال گذشته مدیر سابق شرکت حفاظت محیط زیست با تاکید بر پیگیری دولت یازدهم راجع به بحث نظارت بر پارازیت ها، ابهامات موجود در این بخش را یکی از موانع نظارت و پایش امواج بیان کرد. به گفته معصومه ابتکار در مساله پارازیت ها وزارتخانه های ارتباطات و وزارت بهداشت مسئولیت دارند، ولی ابهامی که در مساله است کار را به اینجا رسانده هست. گرچه بارها و بارها تبعات زیان بار پارازیت ها را نسبت به دسته ای از اقشار جامعه از جمله زنان باردار و کهنسالان شنیده ایم، ولی اخیرا جلوه دیگری از آن یعنی آثار زیست محیطی امواج در اینترنت دست به دست می شود.

آن چنان که ادعا شده است «امواج پارازیت ماهواره باعث تخلیه الکتریکی ذرات مه در ابرها می شود و از تشکیل ابر فوق اشباع مناسب بارندگی جلوگیری می کند.» از این رو توجه مسئولان و کارشناسان به این مساله معطوف شده است هست. مساله ای که مبحث تاثیر پارازیت ها بر کم کردن میزان بارندگی را نقل محافل کرده هست. با این اوصاف فکر کنید که چقدر شرایط بی آبی، خشکسالی و کمبود بارش به بازتاب چنین ادعایی دامن زده هست. آن چنان که بعضی ها پارازیت ها را متهمان مهم کمبود بارش و خشکسالی در کشور عزیزمان ایران می دانند.

پارازیت و بارندگی

پروفسور فرئود و تیم تحقیقاتی اش نخستین بار عنوان تاثیر پارازیت ها در کم کردن بارندگی را مطرح کردند. بر اساس تئوری آنها اثر امواج پارازیت ممکن است در شرایطی که باعث عوض کردن جریان های الکتریکی، تعداد یون های مثبت و منفی هیدروژن و اکسیژن در لایه پایینی اتمسفر، الگوی تراکم رطوبت و الگوی تشکیل ابرها شود، بر کم کردن رخداد بارش در فصول بارشی و وقوع خشکسالی اثرگذار باشد، ولی مساله ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که ادعای پروفسور فرئود و تیم تحقیقاتی اش در حد فرضیه است و باید جهت به اثبات رسیدن آن آزمایش و تحقیق علمی صورت بگیرد.

تاثیر پارازیت بر بارندگی

آن چنان که بسیاری از اقلیم شناسان هم نمی توانند قطعا راجع به عدم تاثیر پارازیت ها در کم کردن بارندگی اظهارنظر کنند، ولی در برابر هم بعضی دیگر از اقلیم شناسان چنین فرضیه ای را رد می کنند و بر این باورند که پارازیت ها نقشی در عقیم سازی ابرها و خشکسالی ها ندارند. از این رو انگار دوباره مبحث پارازیت ها آن هم حوزه زیست محیطی در هاله ای از ابهام قرار دارد. البته ذکر پرسشها دیگر نیز در این مقال می گنجد. آن چنان که به علت کثرت وسایل حمل و نقل در شهرهای بزرگ با گرمی هوا و حرارت زمین مواجه هستیم و همین مساله موجب عدم تشکیل ابرها می شود. از سوی دیگر، به علت مرتفع سازی در کلانشهرها ابرها فضای خوبی جهت تشکیل شدن نسبت به روستاها ندارند و تمامی این موارد می توانند به کمبود بارش و خشکسالی ها کمک کنند. بنابراین مهم است که پرسشها زیست محیطی را در ابعاد مختلفی بررسی کنیم.

پارازیت تاثیری بر بارندگی ها ندارد

«امواج پارازیت ماهواره باعث تخلیه الکتریکی ذرات مه در ابرها می شود و از تشکیل ابر فوق اشباع مناسب بارندگی جلوگیری می کند.» همین ادعا در اینترنت کافی بود که طی

ماه گذشته قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت که تمام اجداد و نیاکان ما با همین شرایط خشکسالی زندگی کرده اند، به عنوان نمونه در سال ۵۲ در کشور خشکسالی ای رخ داده که نیمی از نواحی شرقی کشور خالی از سکنه شده است هست. جهت مثال در گنبد، گرگان و گلستان مردمی را می بینیم که از سیستان کوچ کرده اند.

علیرضا دائمی راجع به بعضی شایعات مبنی بر تاثیر منفی پارازیت ها بر ابرناکی و بارانزایی اظهار کرد که مساله خشکی و خشکسالی در ذات این کشور هست، هنگامی که تاریخ کشور را می خوانیم، می بینیم اتفاقاتی که امروز می افتد مربوط به امروز نیست، خشکسالی های بلندمدت در تاریخ هشت هزار ساله این سرزمین ثبت شده است هست. به همین علت می بینیم زمانی که تمدنی وجود نداشت، سازه های تاریخی مثل انبارهای نگهداری آب و یا حتی سیلوهایی جهت نگهداری غذا داشتیم.

تاثیر پارازیت بر بارندگی

او با بیان اینکه خشکسالی و خشکی با شرایط کشور عجین هست، افزود: برنامه ما باید منطبق بر شرایط کشور باشد، اینکه اتفاق خاصی افتاده که باران نداریم و یا به دلایل خاص غیرعلمی این گونه شده، صحیح نیست. قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل تاکید کرد: ما در وزارت نیرو باید برنامه داشته باشیم و مردم نیز برنامه انطباق داشته باشند. او تصریح کرد: اشتباه ما این است که الگوبرداری مان از کشورهای اروپایی هست، در اتریش ۸۵۵ میلیمتر، ژاپن بالای ۱۱۰۰ میلیمتر بارندگی دارند، سرزمین ما خشک و نیمه خشک هست، برنامه های ما باید با این اوضاع سرزمینی انطباق داشته باشد، دنبال محکوم کردن و گفتن اینکه حتما اتفاق خاصی افتاده که خشکسالی شده، نباشیم.

دائمی ادامه داد: ما در سال ۸۷، ۱۳۹ میلیمتر در کشور بارندگی داشتیم، آن سال هم مسئله داشتیم، اکنون فعلا در ابتدای سال آبی هستیم هنوز نمی شود قضاوت کرد، هنوز سه ماه از سال را پشت سر گذاشته ایم، پاییزمان خشک ترین پاییز هست، ولی امیدواریم که در ادامه فصل زمستان و بهار این کمبود ها جبران شود. به گزارش ایلنا، این مقام مسئول یادآور شد: خشکسالی ها در کشور ما تواتری اتفاق می افتد، ما باید آماده باشیم و خودمان را منطبق کنیم، اینکه دنبال این باشیم که چه اتفاقی افتاده که بارندگی نداریم، علمی نیست.

عدم اثبات عقیم شدن ابرها با پارازیت ها

«به رغم اینکه جوامع پیشرفته و صنعتی سوابقشان را در زمینه بارور کردن ابرها ابراز کرده اند، ولی هیچ گونه مطالعه یا آماری که نشان دهد ابرها بر اثر پارازیت ها و امواج و… عقیم می شوند، وجود ندارد.» اینها را اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست به «آرمان» می گوید. او می افزاید: اگر منطقی فکر کنیم پارازیت ها امواج الکترومغناطیسی هستند، یعنی از یک طرف برق تولید می کنند و از طرف دیگر همان سیستمی هستند که در ماکروویو بر اثر تلاقی با برق حرارت ایجاد کرده و غذای شما را گرم می کند.

کهرم ادامه می دهد: مساله این است که هر دو اینها در محیط زیست وجود دارند، یعنی مغناطیس زمین و خورشید به علت جاذبه شدید است و از طرفی امواج الکترونیکی هم در رعد و برق دیده می شوند و هنگامی که رعد و برق در فضا ایجاد می شود، باران می آید. با وجود این، هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که پارازیت ها از همان جنس الکترومغناطیس هستند و تاثیری در عدم باروری ابرها دارند. او عنوان می کند: آنچه در داخل ابرها اتفاق می افتد این است که تراکم زیادی از قطرات باران تشکیل می شود و اینها در اثر برودت بیش از حد یعنی سرما شروع به بارش می کنند.

آن چنان که قطرات درشت تر و سنگین تر شده است و از ابر جدا و به شکل بارش پایین می آیند. این کارشناس محیط زیست اظهار می کند: کاری که هواپیماهای بارور کردن ابرها می کنند این است که یدور نقره روی ابرها می پاشند تا برودت هوا را اوج برده یا درجه حرارت ابرها را پایین بیاورد. از این رو ابرها شروع به باریدن می کنند. کهرم می افزاید: امواج الکترومغناطیسی تا آنجایی که آزمایش ها نشان داده هست، اثبات شده است که تاثیری روی بارور نشدن ابرها ندارند، ولی از نظر سلامتی به اثبات رسیده است که این امواج صد در صد جهت زنان باردار، جنین و افرادی که کهولت سن دارند، زیان آور هستند.

آرمان/ نگین باقری

واژه های کلیدی: خشکسالی | بارندگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog