موفقیت ایران کرمان جوانان مسابقه

موفقیت: ایران کرمان جوانان مسابقه محمدرضا نوجوانان فارس فاتح کاتا نوجوانان نوجوانان و جوانان کشور

گت بلاگز وب‌گردی 10 عامل ترساندن جهت روده

نشستن طولانی مدت به شدت جهت گوارش بد است و در نتیجه روی سلامت روده نیز تاثیر منفی دارد. دیر زمانی است که می دانیم فعالیت های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن م

10 عامل ترساندن جهت روده

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، سلامت روده نقش مهمی در حفظ سلامت و تندرستی کلی انسان ایفا می کند. در حقیقت، دانشمندان در حال حاضر گمان می کنند سلامت روده می تواند در طیف گسترده ای از بیماری ها، از آکنه تا افسردگی و اختلالات توجه، نقش داشته باشد.

عبارات مهم : استرس
سلامت روده به دلایل بسیاری مهم هست، ولی یکی از عوامل مهم که بر اهمیت آن می افزاید، توانایی جذب مواد مغذی به طور موثر از خوراکی های مصرفی هست. در نتیجه، اگر از جمعیت باکتری های خوب و ارزشمند روده محافظت نکنید، این که تا چه اندازه خوب و سالم غذا بخورید شاید چندان اهمیت نداشته باشد. در ادامه با بعضی عادات که می توانند به ضرر سلامت روده تمام شوند، زیاد آشنا می شویم.

استرس بیش از اندازه

آثار جسمانی استرس بسیار روشن هستند: هنگامی که دچار استرس هستیم، بدن هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را ترشح می کند، که ما را در اوضاع «جنگ یا گریز» قرار می دهد. در این شرایط جریان خون به سمت اندام های گوارشی کم کردن می یابد که می تواند مسئله بزرگی جهت سلامت روده باشد.

هورمون های استرس ما را از حالت «استراحت و گوارش» خارج کرده و تصویر العمل جنگ یا گریز را فعال می سازند. در این شرایط بدن انرژی را از سمت عملکردهای غیر مهم (به عنوان مثال گوارش غذا) به سمت قلب و عضلات انتقال یافته می کند تا امکان ارائه واکنشی سریع فراهم شود. ولی این به معنای توقف موقتی ترشحات گوارشی و تحرک روده هست.

نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت به شدت جهت گوارش بد است و در نتیجه روی سلامت روده نیز تاثیر منفی دارد. دیر زمانی است که می دانیم فعالیت های جسمانی مانند دویدن و شنا کردن می توانند به حرکات روده کمک کنند که نظم گوارشی را در پی دارد. بدون تردید، یک سبک زندگی کم تحرک می تواند سرعت هر چیزی را کم کردن دهد.

نوشیدن بیش از اندازه قهوه

همان گونه که عصبی بودن و احساس استرس محرک ترشح هورمون های استرس هست، و غفلت بدن از گوارش را به همراه دارد، کافئین بیش از اندازه نیز عامل محرک دیگری است که ترشح این هورمون ها را به همراه دارد.

استفاده غیر مهم از آنتی بیوتیک ها

استفاده از آنتی بیوتیک ها به مشکلی بزرگ در دنیای امروز تبدیل شده است هست. پزشکان بیش از هر وقت دیگری دلواپس تعداد باکتری هایی هستند که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است اند.

یک علت دیگر جهت پرهیز از استفاده غیر مهم از آنتی بیوتیک ها این است که می توانند موجب فوت باکتری های خوب در روده شوند. افزون بر این، حفظ جمیعت باکتری های خوب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و ممکن است حتی به پیشگیری از مبتلا شدن به حساسیت های غذایی کمک کند.

مصرف ناکافی مواد غذایی قلیایی ساز

مواد غذایی قلیایی ساز به پیشگیری از بازگشت اسید معده و دیگر پرسشها گوارشی کمک می کنند و اساسا یک مزیت جهت سلامت کلی دستگاه گوارش محسوب می شوند. بر همین اساس، محصولاتی مانند سبزیجات برگدار تیره، سبزیجات ریشه ای مانند شلغم و چغندر و سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

غذا خوردن سریع

خیلی راحت به نظر می رسد، ولی بسیاری از ما این توصیه را فراموش می کنیم که هر چه غذا را بهتر بجویم، گوارش آن ساده تر خواهد بود و گاز و نفخ کمتری در دستگاه گوارش شکل می گیرد.

غذا خوردن بیش از اندازه و بی وقت

پیش از این اشاره شد که ورود به حالت استراحت و گوارش در طول روز جهت انسان اهمیت دارد. ولی به نظر می رسد در دنیای مدرن امروز ما به غذا خوردن در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته میل به داریم. این شرایطی نیست که انسان جهت آن تکامل یافته باشد.

پژوهش های بیشتری به تاثیرات مثبت روزه گرفتن، اغلب به روزه داری متناوب ارجاع می شود، اشاره دارند. این که بین وعده های غذایی خود به دستگاه گوارش استراحت دهید، بدون تردید چیزی است که تقدیر دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت.

مصرف ناکافی فیبر

فیبر جهت سلامت دستگاه گوارش انسان اهمیت خاص ای دارد. فیبر نامحلول با عبور از دستگاه گوارش به پاکسازی هر آن چه در آن گیر کرده هست، کمک می کند.

مصرف بیش از اندازه قند

قند مشکلی بزرگ جهت روده هست. به نظر می رسد که مصرف قند پیوند نزدیکی با شکل گیری التهاب دارد، و التهاب مزمن نه تنها جهت روده که می تواند جهت کل بدن انسان فاجعه آمیز باشد.

همچنین، قند گروه هایی از باکتری در روده را تغذیه می کند که ممکن است این قسمت را در اختیار خود گرفته و از تنوع سالم در جمعیت باکتریایی روده جلوگیری کنند.

مصرف گلوتن

گلوتن یک مسئله عمده جهت افرادی که به حساسیت های غذایی مبتلا هستند، محسوب می شود، ولی حتی اگر به بیماری سلیاک مبتلا نباشید نیز از بین بردن یا محدود کردن آن از رژیم غذایی می تواند ایده خوبی باشد.

به گفته دکتر دیوید پرموتر، بدن هر فردی با یک تصویر العمل التهابی خفیف به گلوتن پاسخ می دهد، که نه تنها جهت سلامت روده خطرناک هست، بلکه بسیاری دیگر از جنبه های تندرستی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در شرایطی که گلوتن جهت همه مسئله آفرین نیست، زمانی که در تلاش جهت بهبودی و درمان روده خود هستید، بهتر است آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

منبع: عصر ایران
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استرس | سلامت | باکتری | باکتری | دستگاه | بدن انسان | مواد غذایی | رژیم غذایی | مواد غذایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog